26 března, 2020

Skauting

Parta na celý život:
Kamarádi z prvních výprav a táborů jsou často ti, se kterými dítě žije i celé dospívání. Podobné hodnoty a netradiční zážitky totiž opravdu spojují. Člověk získá pocit, že někam patří.

Radost a zážitky:
Akční hry, společné výpravy, noční bojovky, a v neposlední řadě tábory udržují celoživotní hravost, zvídavost a zápal.

Sebedůvěra:
Být ve skautu znamená hodně se toho naučit a hodně dovedností a znalostí uplatnit. Spolu s tím přirozeně roste důvěra ve vlastní schopnosti.

Samostatnost:
Skaut mladé lidi učí získávat potřebné informace a vyhodnocovat je. A také nebát se rozhodnout a vykročit.

Férovost:
Zkušení vedoucí, chytře postavené hry a hodnoty založené na respektu a zodpovědnosti dětem pomáhají poznávat, co je správné, a podle toho se chovat.

Tři základní principy, které udávají směr celému skautskému hnutí:

• odpovědnost za sebe a svůj rozvoj
  • spolupráce, pochopení a odpovědnost vůči druhým lidem i životnímu prostředí
  • hledání duchovních hodnot, které člověka přesahují

Všechno to začalo jedním letním táborem pro 20 kluků v Británii v roce 1907 a dnes je z toho 50 milionů skautek a skautů po celém světě a největší globální výchovné hnutí pro děti a mladé lidi.

V skoro v každém městě se nachází SKAUTSKÉ STŘEDISKO:

Úkolem skautského střediska je zejména:

• řídit a zajišťovat skautskou výchovu dětí a mládeže v místě působení a garantovat její úroveň a kvalitu
  • poskytovat materiální a technické zázemí pro činnost v oddílech střediska a podporovat jejich vedení
  • sdružovat a organizovat členy Junáka v místě působnosti

Skautské středisko se člení na oddíly, které jsou výchovnými jednotkami Junáka bez právní subjektivity. Mezi sněmy řídí středisko Středisková rada, v jejímž čele je vedoucí střediska, který je zároveň statutárním orgánem střediska. Ve velkých městech je často i více než 10 středisek. V menších obcích sdružuje jedno středisko oddíly z více sídel.

Středisková rada (SRJ) je nejvyšším řídícím orgánem střediska Junáka.

Členy střediskové rady jsou:

• vedoucí střediska a jeho zástupce (zvoleni na sněmu střediska)
  • další členové zvoleni do rady na sněmu střediska
  • vedoucí oddílů střediska

Do pravomocí střediskové rady spadá zejména:

• schvalovat rozpočet a plán činnosti střediska
  • přijímat vnitřní předpisy závazné pro členy střediska
  • rozhodovat o výši členských příspěvků ve středisku

SKAUTSKÝ ODDÍL

Skautský oddíl je základní výchovnou jednotkou bez právní subjektivity. Představuje ho skupina s nejméně 12 mladšími členy, kterou vede vůdce oddílu (tzn. člověk starší 18 let s příslušnou kvalifikací – vůdcovskou zkouškou). Může být čistě chlapecký, čistě dívčí, ale i smíšený.

Někdy bývají skautské oddíly rozděleny podle výchovných kategorií benjamínci (5-7 let), vlčata a světlušky (8-10 let), skauti a skautky (11-14 let), roveři a rangers (nad 15 let).

Skupina dětí je skautským oddílem, pokud naplňuje poslání Junáka definované Stanovami prostřednictvím tří skautských principů. K naplňování poslání se skautský oddíl snaží maximálně využívat skautskou výchovnou metodu. Ta je dostatečně obecná na to, aby každému oddílu umožnila osobitou realizaci poslání i různorodost programu.